Pomiń menu  

Portal Regionu Małego Trójmiasta i Kaszub Północnych

Współpraca regionalna

W 2000 r. powstało Małe Trójmiasto Kaszubskie, skupiające graniczące ze sobą miasta Rumię, Redę i Wejherowo. Zadaniem stowarzyszenia jest współpraca regionalna, prowadzenie wspólnych inwestycji i działań zmierzających do przyciągnięcia dużych inwestorów, jak również promocja regionu i ochrona wspólnego dziedzictwa kulturowego. W ramach współpracy prowadzone są działania promocyjne regionu, organizuje się konkursy i seminaria dotyczące języka i kultury kaszubskiej, gminy wspólnie występują do władz o budowę północnej obwodnicy Trójmiasta i autostrady A1.

Rumia prowadzi również ożywioną współpracę zagraniczną. Kontakty ze szwedzką gminą Hultsfred datują się od 1992 r., w 1996 r. podpisano oficjalną umowę o współpracy w ramach programu „Miasta Siostrzane". Dzięki powołaniu w obu gminach Towarzystwo Przyjaźni Rumia-Hultsfred, ożywiła się współpraca oddolna pomiędzy organizacjami społecznymi, szkołami oraz obywatelami. Co cztery lata odbywają się prezentacje kulturalne zaprzyjaźnionych gmin, szwedzcy ekolodzy badają rumskie środowisko naturalne, a młodzież z Rumi odbywa staże zawodowe w Hultsfred. Gmina Hultsfred leży w północno - wschodniej części regionu (szwedzki - lan) Kalmar na terenie historycznego regionu Smalandia. Z 17 tys. mieszkańców prawie 1/3 zamieszkuje miasto Hultsfred. Gmina słynie z największego w Skandynawii festiwalu muzyki młodzieżowej, są to również rodzinne strony Astrid Lindgren.

Swieciany herbDrugim samorządem partnerskim jest rejon (powiat) Święciany na Litwie, z którym oficjalną umowę o współpracy zawarto w 1999 r. Dotychczasowe kontakty ograniczają się głównie do współpracy kulturalnej, mieszkańcy Rumi pomogli doposażyć polskie szkoły rejonu święciańskiego w sprzęt komputerowy. Rejon Święciany leży w pn. - wsch. części Litwy, w historycznej krainie Auksztota. Zamieszkuje go 36 tys. mieszkańców; 29% jest polskiego pochodzenia. Na terenie rejonu leżą trzy miasta - Święciany, Nowe Święciany oraz Podbrodzie. W okolicach tego ostatniego urodził się Józef Piłsudski.Twój komentarz:

Masz szansę stać się pierwszą osobą wypowiadającą się na ten temat,
skorzystaj z niej!


   

Wpisz kod z obrazka do pola poniżej.
Wpisz kod z obrazka:   
Do góryDo góry
autor/źródło: Własne
aktualizacja: 2005-02-12 15:35:07