Pomiń menu  

Portal Regionu Małego Trójmiasta i Kaszub Północnych

Władze

Pierwsza rada miejska w RumiOd 1950 r. w organach władzy obowiązywał ścisły centralizm. Odpowiednikiem obecnej Rady Miejskiej była Rada Narodowa, zaś funkcję Zarządu pełniło Prezydium Rady. I tak pierwszym włodarzem miasta został Roman Paszke, jeszcze przewodniczący Gminnej Rady Narodowej, jako że wybory do RN miejskiej przeprowadzono w grudniu 1954 r. Kolejnymi przewodniczącymi byli Jan Kłosiński (1954-62). Antoni Zalewski z Gdyni (1962-1965). gdańszczanin Wojciech Elke (1965-68) i Jerzy Kijak (1968-73). Obecność mieszkańców sąsiednich miast we władzach prezydium nie była niczym niezwykłym, bowiem rządząca krajem PZPR desygnując ludzi do Rad Narodowych nie kierowała się potrzebami mieszkańców, a własnymi.

Reforma administracji z 1973 r. ustanowiła głównym włodarzem miasta naczelnika, zaś zaszczytne miejsce przewodniczącego RN zarezerwowano dla I sekretarza miejskiego oddziału PZPR. Pierwszym na czelnikiem Rumi został Jerzy Kijak (do 1975 r.), a następnymi: Apolinary Bitner (1975-82). Zdzisław Kończynski (1982-87) oraz Seweryn Czoska (1987-90); wszyscy byli mieszkańcasan Rumi.

Kolejna reforma wskrzesiła do życia samodzielne władze samorządowe. RN zastąpiono Radą Miejską, a funkcję naczelnika stanowiskiem burmistrza. Pierwszym burmistrzem został w 1990 r. Tadeusz Wolski, po nim przez dwie kadencje urząd pełnił Jan Klawiter (1992-2002) od 2002 roku burmistrzem jest Elżbieta Rogala Kończak, wiceburmistrzem ds. Gospodarczych został Ryszard Grychtoł a wiceburmistrzem ds. Społecznych Marcin Fuchs, skarbnikiem jest Celina Pałasz.Opinie czytelników:

Temat: MOPS
Napisał: Andrzej data:2005-03-05 08:45:46

Wyjaśnijcie mi do czego jest powołana organizacja zwana MOPS.Ostatnio pokłóciłem się z żoną o pieniądze, jak to w rodzinie.Po prostu żona je trwoni na lewo i prawo, a ja nie nadążam ich zarabiać,mimo iż żona pracuje, ja prowadzę działalność gospodarczą,wynajmujemy pomieszczenie na warsztat stolarski, co też powoduje przypływ gotówki,ale żonie to wszystko mało.Nazbierało nam się trochę zaległych opłat m.in za energię elektryczną,telefon,itp.Ostatnio żona wpadła na genialny pomysł udania się po pomoc do MOPS w Rumii.W dniu 04.03.2005 zawitały u nas dwie panie z w/wym instytucji i po wysłuchaniu jednostronnego monologu z ust mojej żony,co polegało głównie na-za przeproszeniem- \"obrobieniu mi dupy\"rozpoczęły doradzać żonie co powinna teraz zrobić.Według tych pań powinna m.in schować nie zapłacone rachunki za prąd i telefon aby uniemożliwić mi prowadzenie działalności gospodarczej,już po odłączeniu nam prądu i telefonu.Panie te chyba na moment zapomniały,że mamy w domu dwójkę małych dzieci którym \"fajnie\" by się odrabiało lekcje po ciemku i bez ogrzewania.Naraziłoby to nas też na dodatkowe koszty związane z ponownym podłączeniem prądu.Prosiłbym o wyjaśnienie czy Miejski Ośrodek POMOCY Społecznej został powołany do niesienia ludziom pomocy,czy raczej szkodzenia.Dodam, iż całą rozmowę żony z tymi paniami nagrałem na dysku twardym mojego komputera.\r\n Pozdrawiam\r\n \r\n \r\n

Temat: gdzie jest dzielnicowy
Napisał: jagoda data:2005-02-17 08:54:43

czemu nic nie piszcie o policji to też władza a nioema jej winternecie chciała bym się dowiedzieć czy dzielnicoy pracuje dla swojej dzielnicy i czy powinien być na wezwanie mieszkańca a nie jeżdzić w patrolach ja go potzrebuje teraz rano a go nie ma bo popoludniu jeżdzi w ZKM

Temat: uzupełnienie
Napisał: krystian data:2005-01-17 23:54:17

Proszę o b.precyzyjne podanie na jakiej zasadzie Jan Klawiter objął stanowisko Burmistrza Rumi w 1992 tzn w pierwszej kadencji III RP w wyniku konkursu po rezygnacji z funkcji burmistrza przez T.Wolskiego.

Temat: wymagania
Napisał: zaprzyjaźniona data:2004-11-18 11:29:14

moglibyście napisać o dzisiejszym urzędzie miasta a nie tylko o przeszłości.

Twój komentarz:

   

Wpisz kod z obrazka do pola poniżej.
Wpisz kod z obrazka:   
Do góryDo góry
autor/źródło: Własne
aktualizacja: 2013-10-05 09:44:16